UMÓW SIĘ NA INDYWIDUALNĄ KONSULTACJĘ Skorzystaj teraz

Strona główna / News / Kim jest człowiek? – Festiwal Nowe Oświecenie

Kim jest człowiek? – Festiwal Nowe Oświecenie

Kondycja współczesności, kierunki rozwoju świata, wyzwania i zagrożenia stojące przed ludźmi oraz idee, które kształtują naszą rzeczywistość – to tematy, nad którymi pochylą się uczestnicy Festiwalu Nowe Oświecenie. Wydarzenie, które odbędzie się w dniach 21-28 października organizuje Ursynowskie Centrum Kultury „Alternatywy’. Partnerem Festiwalu jest Akademia Finansów i Biznesu Vistula.

W programie wydarzenia są wykłady, dyskusje, warsztaty, spektakle teatralne, pokazy filmowe, koncerty i wystawy. Z jednej strony festiwal nawiązuje do osiągnięć Oświecenia, na których ufundowana jest nowoczesna rzeczywistość. Z drugiej zaś strony jest zorientowany na przyszłość i akcentuje konieczność obrony osiągnięć doby racjonalizmu. 

W tegorocznej odsłonie Festiwalu Nowe Oświecenie wezmą udział eksperci z różnych dziedzin, którzy spróbują odpowiedzieć na pytanie, jak ludzie mają się odnaleźć w nowej rzeczywistości. Zorientowali się przecież, że nie są panami świata. Coraz częściej uświadamiają sobie, że jeśli mają przetrwać, muszą dopuścić do głosu nie tylko zwierzęta i rośliny, ale też maszyny, które przestają być elementami sfery utylitarnej i stają się wchodzącymi w interakcję z nami aktorami.   

Festiwal Nowe Oświecenie to szereg pasjonujących spotkań z wybitnymi artystami i naukowcami, wydarzeń muzycznych i plastycznych, okazja do integracji międzypokoleniowej. Wśród gości są m.in.: Andrzej Turski, Adam Michnik, Adam Rotfeld i ks. Wojciech Lemański. W panelu pt. Tu i teraz, a co później? Nieznośne wyzwania homo sapiens w epoce antropocenu wezmą udział eksperci Akademii Finansów i Biznesu Vistula:

  • dr hab. prof. uczelniany Wawrzyniec Konarski – prowadzący – Bogactwa naturalne jako instrumenty politycznej supremacji homo sapiens;
  • dr Zdzisław Rapacki – Konieczność przemian w sferze bezpieczeństwa międzynarodowego;
  • gen. Marek Dukaczewski – Sztuczna inteligencja – szanse i zagrożenia;
  • dr hab. prof. uczelniana Agata Włodkowska – Kobiety i ich prawa;
  • dr hab. prof. uczelniana Elżbieta Jędrych – Obecne zarządzanie kapitałem i pracą alias koniec świata pracy, jaki znamy.

Epoka, w której funkcjonuje nasz gatunek – określana jako antropocen – stanowi dla nas ostrzeżenie przed jej następstwami – mówi dr hab. Wawrzyniec Konarski, profesor i rektor AFiB Vistula.                 – Jesteśmy uwikłani w niemal hołdownicze nastawienie wobec hiper-postępu, uzależniając się od właściwych mu wynalazków i wierząc, że zawsze poradzimy sobie z zagrożeniami. Nic bardziej mylnego, jeśli przywołać prognozy Stanisława Lema, Umberto Eco czy Stephena Hawkinga – podkreśla profesor Konarski. Wyjaśnia, że podczas panelu jego uczestnicy odniosą się do kilku stojących przed nami wyzwań, łączących się zarówno z wynalazkami, w istocie nieprzewidywalnymi pod kątem ich skutków, jak i ze statusem wybranych grup ludzi. Epoka zwana antropocenem jest tu wspólnym mianownikiem debaty.

Serdecznie zapraszamy!

Ursynowskie Centrum Kultury „Alternatywy”

Ul. Indiry Ghandi 9, Warszawa

Festiwal Nowe Oświecenie
Początek: sob., 21 paź 2023, 10:00
Koniec: sob., 28 paź 2023, 15:00
Miejsce: Ursynowskie Centrum Kultury „Alternatywy” Ul. Indiry Ghandi 9, Warszawa
Uczelnia realizuje projekty
współfinansowane ze środków Unii Europejskiej
Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Analityka biznesu i bezpieczeństwa Analityka biznesu i bezpieczeństwa online Psychologia w biznesie Psychologia w biznesie online Studia azjatyckie: Japonia, Korea, Wietnam Logistyka Logistyka online Ekonomia Filologia angielska online Filologia angielska Zarządzanie Informatyka online Informatyka Architektura Zarządzanie Polsko-brytyjski program studiów z podwójnym dyplomem AFiB Vistula i London South Bank University Full-Stack Data Science Grafika Zarządzanie Ekonomia online Executive MBA Dekarbonizacja i Zrównoważony Biznes MBA – Dyplomacja Akademia Wiedzy Praktycznej – Akademia Kadr i Płac Metodyka nauczania języków obcych Bezpieczeństwo w zarządzaniu firm i instytucji Tłumaczenia specjalistyczne, język angielski Tester oprogramowania Administrowanie funduszami europejskimi Ekonomia Menedżer transportu drogowego Komunikacja techniczna Metodyka nauczania języka polskiego jako obcego i jako drugiego Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA Zarządzanie – Seminarium Doktorskie Dziennikarstwo i komunikacja społeczna Audyt i kontrola wewnętrzna w administracji i gospodarce Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA online Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA online Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA Filologia hiszpańska Filologia hiszpańska Grafika Stosunki międzynarodowe Informatyka Zarządzanie online Zarządzanie online Stosunki międzynarodowe Zarządzanie Polsko-brytyjski program studiów z podwójnym dyplomem AFiB Vistula i London South Bank University Filologia angielska +45
Szkoła Główna Turystyki i Hotelarstwa Vistula

Szkoła Główna Turystyki i Hotelarstwa Vistula

Ta strona internetowa wykorzystuje ciasteczka (cookies), by polepszyć Twój komfort korzystania z naszej strony. Aby nadal móc korzystać z tej strony, musisz wyrazić zgodę na nasze wykorzystanie tych plików. Sprawdź szczegóły.